Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 239.04 245.61
  • Dolar 6.2718 6.2831
  • Euro 7.3437 7.3570
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
BAYRAM GÜNÇE
baygunce_12@hotmail.com
Kamu Express

TAYYİP ERDOĞAN VE YENİ TÜRKİYE

26 Nisan 2016 Salı 23:48

28 Şubat soğuğunun Anadolu’yu kasıp kavurduğu o günlerde, Diyarbakır gibi diken üstünde olan bir kentte, üniversitede, özellikle başörtülülere karşı yapılan cadı avı misali acımasız mücadelenin canlı şahitlerinden biri olarak; nice fidanlara zarar veren o sert  fırtınalarla ilgili bugün bu satırları bile kaleme alabiliyorsam;  demek ki, düşünce ve inanç hürriyetinin, ülkemiz toplumunda, gittikçe normalleştiğinin en büyük göstergesi olsa gerek…

Özellikle, kamuda başörtüsü yasağının kalkmasından dolayı, şahsen  içimi tarif edilemez bir mutluluk kaplamakla birlikte, o uğursuz günlerde,Eğitim Fakültesi’nde beraber okuduğumuz, fakat, ne yazık ki, son sınıfta mezun olmaya haftalar kala, başörtüsünden dolayı üniversiteden atılan Bingöllü sınıf arkadaşım geldi aklıma.

Ben Edebiyattan mezun olup Bingöl’e geldiğim ve heyecanla atamaları beklediğim yaz tatilinde, bir gün, çarşıda hasbelkader, karşılaştığım o başörtülü arkadaşıma okulu ne yaptın diye sorduğumda, `Bırakmak zorunda kaldım.` deyince, anında dolan gözlerimi önüme indirdikten sonra,’ Allah  yardımcın olsun!` diyerek elinden hiçbir şey gelmeyen bîçare bir avare gibi yola devam ettiğimi hatırlıyorum...

Bu başörtülü kardeşimin mezuniyet hakkının haksız yere elinden alınması ve bu durumun onun zihin ve ruh dünyasında açtığı yaraların mazlum ve masum bir şekilde yüzüne yansıdığını gördüğümde; açıkçası, benim mezuniyet mutluluğum kursağımda kaldı,diyebilirim.

Aslında bu durumda olan yüzlerce-binlerce mağdur öğrenciler ve memurlar  vardı o sıralarda, hele, bir tanesi vardı ki, üstelik milletvekiliydi ve bütün dünyanın gözü önünde, canlı yayında hem de demokrasinin merkezi olan Millet Meclisi`nde, 28 Şubat çanakçıları ve şakşakçılarınca, masalara gümbür gümbür vurularak çıkarılan gürültünün gölgesinde parlamentoya gelen Merve Kavakçı’ya, daha doğrusu başörtüye, daha fazla tahammül edilmemiş, ‘Bu kadına haddini bildirin’ denilerek,adeta, bir öcü gibi yaka paça dışarı atılmıştı.

En son Meclis başkanının: ‘Başörtünün önünde hiçbir engel yok artık, isteyen başörtülü bir biçimde meclise gelebilir.’ açıklamasını okuduğumda, anladım ki, 28 Şubat’ın o zorlu sürecinde yaşanan ve yaşatılan her türlü derd-û kederin neticesinde ve  Tayyip Erdoğan’ın karizmatik liderliğinin etkisiyle filizlenen sosyal, siyasal, ekonomik ve demokratik açıdan güçlü bir Türkiye; ancak yine Tayyip Erdoğan gibi liderler ‘Korkaklar zafer anıtı dikemezler.’ diyerek, kendi bireysel hayatını, toplumun huzur ve refahına feda edenlerin inşa ettiği bir Türkiye olabilir, oldu da ve daha da güzel olacak da inşallah!

Ak Parti’den önceki dönemde, ülkenin dört bir yanında, bazen bir gecede çıkardıkları enflasyon, devalüasyon, faiz ve döviz krizleriyle, tüyü bitmemiş yetim hakkını gasp ederek sadece bir kaç hafta içinde, adını sanını hiç duymadığımız yerli-yabancı isimlerle kurdukları bankalarla  vicdanlarını cüzdanlarına feda eden kelli felli herifler; sonunda anlaşıldı ki, türban, irtica, mürteci, yobaz gibi figürlerle kendi çirkefliklerini kamufle ederek sürekli manşetlere taşıyan ve fakat mazlumların ahını aldıkları için de tez zamanda bütün kibirleriyle tepetaklak olan zavallı talihsizlerdir.

Allah onlara bir daha fırsat vermesin!


                                 

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Makale BaşlığıTarih
ARTIK ESKİ TÜRKİYE YOK 24.11.2017 06:12:00
SENİ BAŞKAN YAPTIRACAĞIZ 12.12.2015 21:08:00

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.