SON EKLENENLER

4D TAŞERONA SON DAKİKA "TAYİN" AÇIKLAMASI

4D Kadrosuna geçen taşeron işçiler, kadrolu olmalarına rağmen, çalıştıkları yerden başka bir yere tayin, nakil olamamaktalar. Bu konuda sıklıkla sıkıntılarını gündeme getiren 4d taşeron işçileri Ahmet Kıvanç güdeme taşıdıve soruları cevapladı.
09 Şubat 2019 15:32

Kadroya alınan taşeron işçiler bir yerden başka bir yere nakil olamamakta. Bu durum, eş durumundan tayini de imkansız kılıyor. Konya’ya tayini çıkan bir okurumuz, 6 aydır iki çocuğuyla kendisinin Konya’da, taşerondan kadroya geçen eşinin Ankara’da yaşadığını belirterek, Habertürk aracılığıyla yetkililerden yardım istedi. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç yanıtladı.

EŞLERİNDEN AYRI KALAN TAŞERONLAR VAR

Levent Ergün adlı bankacı bir okurumuz da eşi geçen yıl çıkan yasayla 4/D kadrosuna geçtiği için çok sevindiklerini vurguladıktan sonra şöyle dedi:Soru: “Ben özel bir bankada yönetici olarak çalışıyorum ve tayinim Konya’ya çıktı. İki çocuğumu aldım Konya’ya yerleştim, ancak eşim, taşeron yasasına göre çakılı kadrolu olduğu için Ankara’da kaldı. Yaklaşık 6 aydır ayrı yaşıyoruz. Çok yere dilekçe yazdım ama kimse dikkate almadı. Yöneticilerimiz, aile birliğinin bozulmaması için mağduriyetimizi gidermeli. Lütfen sesimizi yetkililere duyurun.”

Cevap: Taşeron işçilerine kadro imkânı veren 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de, sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerin, “Çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilecekleri” öngörülüyor. Taşerondan kadroya alınan 4/D’li işçilerin eş durumundan tayinlerinin yapılabilmesi için KHK’de değişiklik yapılması gerekiyor. 

HABER TÜRK

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
ömer38
ula sürekli işçilerde iki üç yıldır ayrı olanlar var kimseden tık yok...
SON EKLENEN HABERLER