SON EKLENENLER

ÇALIŞMA BAKANLIĞI NEYİ BEKLİYOR?

Kamuda 4 D kadrosunda 696 sayılı KHK ile istihdam edilen işçiler, 1 Kasım'da hangi iş kollarından toplu sözleşmeye geçecek? Asıl iş mi, yardımcı iş mi? İşte işçiler günlerdir bu sorunun cevabını bekliyor.. Çalışma Bakanlığı'ndan ses yok!
16 Ekim 2020 20:20

2 Nisan 2018 tarihinde kamuda istihdam edilen ve 696 Sayılı KHK ile 4 D kadrosuna alınan işçiler toplu sözleşme heyecanı yaşıyor. Bu heyecanın, hezeyana dönüşmemesi için günlerdir sosyal medya devi Twitterı sallayan, hemen hemen her gün gündem olan işçiler bunca etkinliğe rağmen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından herhangi bir açıklama yapılmamasına içerliyor. 

Yıllardır kamu kurumlarında özellikle Hastanelerde ayrıca pandemi sürecinde en ön safta canla başla çalışan fekadar işçiler, Çalışma Bakanlığının iş kollarıyla alakası açıklamasını bekliyor.

Yıllardır asgari ücretle çalışarak geçimini temin eden işçiler, kadroya geçince yine asgari ücrete mahkum edilerek, sendikasızlaştırıldılar. Bunca mağduriyetin ardından 1 Kasım için umutla bekleyen çalışanları son günlerde bazı sendika Başkanları hayli üzdü.

Bazı sendikaların işçileri yardımcı iş kollarından toplu iş sözleşmesine dahil etme eylem ve girişimleri, çalışanları derincen üzdü. Malum sendikaların yaptıkları açıklamalara sessiz kalmayan çalışanlar tepkilerini sürdürüyor. Her akşam ayrı bir twitter çalışması yapan 4 Dli işçiler, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini ve artık kamuda üvey evlat muamelesi görmek istemediklerini belirtiyor.

Dün akşam #eşitişeeşitücret696 hashtagı ile 80 bine yakın twit atan işçiler yetkililerden açıklama bekliyor.

Türk-İşe bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Toy önceki gün bir tv kanalında yaptığı açıklamasında 696 KHKlı işçilerin asıl iş kollarından toplu sözleşmeye dahil edilecek, bunda kimsenin şüphesi olmasın demişti. Bu açıklamanın ardından iyice umutlanan 4 Dli işçiler Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuktan da açıklama bekliyor.  

Şimdi tüm gözler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuka çevrildi..

AJANS KAMU

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER