SON EKLENENLER

FACEBOOK TRAMP KONUSUNDA ELEŞTİRİ YAPAN ÇALIŞANININ İŞTEN ÇIKARDI

Facebook, ABD Başkanı Trump'ın ülkedeki protestolara ilişkin paylaşımlarına müdahale edilmemesini eleştiren bir çalışanını kovdu.
14 Haziran 2020 08:00

Facebook, ABD Başkanı Donald Trump'ın paylaşımlarına müdahale etmediği gerekçesiyle şirketin CEO'su Mark Zuckerberg'i eleştiren bir çalışanını işten çıkardı.

Reuters'ta yer alan habere göre, şirkette arayüz mühendisi olarak çalışan Brandon Dail, Twitter'da yaptığı bir paylaşımda, Black Lives Matter (Siyahların Hayatı Değerlidir) protestolarına destek paylaşımı yapmadığı gerekçesiyle bir çalışma arkadaşını herkesin önünde azarlaması nedeniyle kovulduğunu söyledi.

Dail, söz konusu paylaşımdan bir gün önce ekibinden 6 mühendis dahil olmak üzere, onlarca iş arkadaşıyla birlikte mesaiye ara vererek Zuckerberg'in Trump'ın paylaşımlarına müdahale etmemesine itiraz etti.

Dail, 2 Haziran'da yaptığı Twitter paylaşımında, "Bilinçli olarak herhangi bir açıklamada bulunmamak da siyasi bir şeydir" yazmıştı. Cuma günü açıklama yapan Dail, bu sözünün arkasında olduğunu söyledi.

Dail'in açıklamalarını doğrulayan Facebook, mesaiyi terk eden çalışanlara yaptırım uygulanmayacağını söyledi.

Facebook çalışanlarının tepki gösterdiği paylaşımda Trump, George Floyd'un polis tarafından boğulmasına karşı başlayan gösterileri işaret ederek, "Yağma başlarsa, ateş de başlar" demişti.

Twitter, söz konusu paylaşıma ilişkin "şiddet güzellemesi" uyarısı yaparken, Facebook, aynı paylaşıma ilişkin herhangi bir müdahalede bulunmamıştı.

Zuckerberg, olayın yaşandığı hafta çalışanlarıyla yaptığı toplantıda konuya ilişkin paylaşım yapmama kararını savunmuştu. Toplantı sırasında Twitter'dan paylaşım yapan Dail, "Yönetimin bugün yanımızda durmayı reddettiği çok açık" demişti.

Dail, bu hafta da Trump'ın polis şiddetine uğrayan 75 yaşındaki Martin Gugino hakkında komplo teorisi üretmesine ilişkin hem Facebook hem Twitter'dan müdahale gelmemesine de itirazda bulundu.

Dail, "Trump'ın Martin Gugino'ya saldırısı adicedir ve Facebook'un tacize karşı kurallarının açıkça ihlalidir. Bizim ve Twitter'ın bu paylaşımı kaldırmaması başka büyük bir hayal kırıklığı oldu" dedi.

REUTERS

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER