SON EKLENENLER

İlkokulda başörtüsü krizi!

İzmir’in Bayraklı ilçesinde Cemil Atlas İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi H.N.H. , önce öğretmeni tarafından akabinde de okul Müdür Yardımcısı tarafından, “diğer öğrencilere kötü örnek olacağı” gerekçesiyle okula alınmadı. Olayın kamuoyuna yansıması üzerine artan tepkilerin ardından okul müdürü ve öğretmen açığa alındı. Yaşanan skandalın ardından kılık kıyafet sınırlamasına ilişkin düzenleme yeniden tartışma konusu oldu. Eğitim-İş sendikası ise uygulamaya gösterilen tepkiyi doğru bulmadığını açıklayarak eğitimcilerin linç edilmeye çalışıldığını söylerken, Eğitim-Bir-Sen hiç kimseye inanç baskısı yapılamayacağını söyledi.
09 Mart 2021 08:52

İzmir’deki bir ilköğretim okulunda öğrenim gören 4’üncü sınıf öğrencisi kız çocuğu, başörtüsü nedeniyle okula alınmadı. Olayın kamuoyunda duyulmasının ardından MEB, okul müdürü ile öğretmenin açığa alındığını duyurdu.

MEB’in, haklarında soruşturma başlatarak açığa aldığı okul yöneticisi ve öğretmenin, “Öğrencilerin Kılık ve Kıyafetlerine Dair” Yönetmeliği uyguladığını belirten Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım MEB’in öğrencilerin okul içerisinde nasıl giyineceğiyle ilgili yönerge ve kurallarının çok açık olduğunun söyledi.

Okul yönetiminin yalnızca, çocuğun sınıftan çıkartılması ve ailesinin çağırılması konusunda daha temkinli davranması yönünde eleştirilebileceğini belirten Yıldırım, şunları söyledi:

“Ama sonrasında yaşananlar çok vahimdir. Öğrenci velisinin çevresindeki tarikatlar ve STK’ları arayarak hem okul idaresini hem de öğretmenleri hedef göstermesi suçtur. MEB’ bağlı bir okulda kimse yönetmeliklerin dışında hareket edemez. Yönetmeliği uygulayanlar hedef gösterilemez. Yönetmeliğe göre hareket eden öğretmenlere ve okul yöneticilerine yönelik linç kampanyası başlatılamaz.”

İzmir Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam da yönetmeli vurgusu yaptı. Öğretmenin yönetmeliğe uygun davrandığını ifade eden Beyazadam sorunun okul içerisinde çocuğa rehberlik edilerek çok rahat çözülebileceğini dile getirdi.

 

Eğitim-Bir-Sen: Konunun takipçisi olacağız

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No.lu şube Başkanı Ali Kaya ise konuyla ilgili olarak "Hiçbir öğrencimizin inancından dolayı bu tür bir baskıyla karşı karşıya kalması kabul edilebilir bir durum değildir konunun sonuna kadar takipçisi olacağız." açıklamasında bulundu.

 

Ne olmuştu?

İşte annesinin ağzından 4. sınıf öğrencisinin yaşadığı olayın detayları:

 

EĞİTİM BÜLTENİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
eben
yani hiçbir şekilde başını açtırmamalılar bu kadar ileri gitmek islamfobidir
Hurra
İlk okulda ne baş örtüsü size bu baş örtüsünü kakalıyanlar vaz geçmek üzere siz hala baş örtüsünden bahsediyorsunuz
SON EKLENEN HABERLER