SON EKLENENLER

İŞKUR'dan 282 TL İş Arama, 1172 TL İş Bulma Yardımı

İŞKUR üzerinden iş arayanlar için sağlanan en önemli desteklerden iki tanesi işe yönlendirme ve işe başlama yardımı. Aile Bakanlığı tarafından sağlanan desteğin kullanım detayları.
13 Haziran 2021 13:52

Türkiye İş Kurumu üzerinden yayımlanan iş ilanlarına başvuruda bulunup iş sahibi olmak isteyenler için Aile Bakanlığı'nın sağladığı destek programları var. 

Maddi imkanı yeterli olmayan vatandaşlar için sağlanan bu destekler ile vatandaşlara iş bulma sürecinde ve işe başlama döneminde nakit para yardımı yapılıyor. Destek ödemeleri sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ödeniyor. 

AİLE BAKANLIĞI'NDAN İKİ ÖNEMLİ DESTEK

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan destek ödemeleri ile vatandaşlar iş bulma, işe başlama sürecinde oluşan masraflardan olumsuz etkilenmezler. İş bulma sürecinde yol, kişisel bakım masrafları ile işe başlama döneminde lazım olacak evak, ulaşım ve benzeri giderler için toplu ödeme yapılır. 

Ancak bu destek ödemeleri her vatandaşa yapılmaz. 

Destek ödemelerinden faydalanmak isteyenler için sağlanması gereken şartlar var. Bu şartların ilki Aile Bakanlığı'ndan sosyal yardım alan vatandaşlar faydalanabilir. Sosyal yardım onayı kabul edilmiş olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar iki desteği de alır. 

İşe Yönlendirme Yardımı - Şartlar

Bu yardım ödeneğini 3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenler arasından; 18-55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilerek İŞKUR’a bildirilen sosyal yardım yararlanıcıları alabilirler. 

İşe Başlama Yardımı - Şartlar 

3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenler arasından; 18-55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilerek İŞKUR’a bildirilen  ve sosyal güvenceli bir işe yerleşen sosyal yardım yararlanıcıları.

NE KADAR DESTEK ÖDEMESİ ALIRIM?

İşe yönlendirme ücreti asgari ücretin yüzde 10'u kadardır. Bir yıl içinde 3 defa alınabilen bu destek 2021 yılı için 282 TL'dir. 

İşe başlam yardımı ise brüt asgari ücretin 3'te 1'i kadardır. 2021 yılı için bu rakam 1172 TL'ye denk geliyor. 

BAŞVURU KANALLARI

Bu yardımlar için vatandaşlar kendi ilçelerinde yer alan kaymakamlıklara gidecekler. Kaymakamlık bünyesinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidecek olan vatandaşlar başvurularını da bu kurumlardan şahsen yapacaklar. 

KAMU GÜNDEMİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER