SON EKLENENLER

KIDEM TAZMİNATI KALACAK!

Kıdem tazminatı haklarına sahip çıkan Petrol-İş üyesi işçiler, 20 fabrikada eylem yaptı. İşçiler, “Çocuklara sözümüzdür, kıdem tazminatı kalacak” dedi
26 Haziran 2020 07:01

Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu 20 fabrikada işçiler, kıdem tazminatı haklarının gasp edilmek istenmesine karşı dün eylemdeydi. Vardiya değişimlerinde yürüyüş ve açıklama yapan işçiler, “Çocuklara sözümüz: Tazminat kalacak”, “Kıdeme dokunma, greve gideriz” sloganları attı. Eylemler bugün de sürecek.

FON DEĞİL, GÜVENCE!

Fabrikalarda yapılan açıklamalarda, hükümetin ve patronların yıllardır fona devretmeye çalıştığı kıdem tazminatının yeniden hedefe konulduğuna dikkat çekildi. Kendilerine gerekenin fon değil, güvence olduğunun altını çizen işçiler, şunları söyledi:

“Hükümetin, işçilerin kazanılmış haklarına karşı yapılan her düzenlemeyi olumluluk içeren bir kavramla sunmayı alışkanlık haline getirdiğini biliyoruz. Sosyal güvenlik sistemindeki yıkımın adına reform dediler. İşçiler için güvencesiz, yarını belirsiz çalışma koşullarına da ‘istihdam kalkanı’ adı verdiler. Şimdi de kıdem tazminatını alamayan işçileri gösterip bu hakkı alamayan bir grup işçinin de tazminat alabilmesini sağlamak yerine, tüm işçilerin bu haktan mahrum kalacağı bir fon sistemi öneriyorlar. Kıdem tazminatları güvence altında değilse, bunun yasalarda yapılacak küçücük bir değişiklikle sağlanması mümkündür.”

İZİN VERMEYECEĞİZ

“İşçi sınıfına teslimiyet kanunlarını dayatmak isteyenleri, kim olursa olsun, uyarıyoruz” diyen işçiler, şu ifadeleri de kullandı:

“Kıdem tazminatı, işçi sınıfının işyerinde tükenen yaşamlarının birikimleridir. Bu birikimi bir fona devredip patron örgütlerine peşkeş çekmenize izin vermeyeceğiz. Bizim hayatlarımızla kendinize ek kaynaklar yaratmanıza izin vermeyeceğiz. İşçi sınıfının bu boyunduruğu elinin tersiyle söküp atacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bugüne dek böylesine bir teslimiyeti hiçbir güç işçi sınıfına kabul ettiremedi, yine ettiremeyecektir. İşçi sınıfı başta sendikalarıyla ve emekçi dostu demokratik kitle örgütleriyle birlikte bu saldırıyı da göğüsleyebilecek tecrübeye ve birikime sahiptir.”

BİRGÜN

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER