SON EKLENENLER

MİT’İN YENİ BİNASI BUGÜN HİZMETE GİRİYOR

Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanlığının (MİT) Etimesgut ilçesindeki Bağlıca semtinde inşa edilen yeni binası “KALE” bugün hizmete açılıyor.
06 Ocak 2020 07:42

5 bin dönümlük bir alan üzerine inşa edilen ve etrafında başka herhangi bir yapı bulunmayan bina, yaklaşık 3 metre boyunda beton duvarlar ve dikenli tellerle çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı karargâh binası, dinlemelere, yetkisiz girişlere ve sızmalara karşı özel olarak tasarlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen temmuz ayında Etimesgut’ta yapımı tamamlanan yeni hizmet binasını ziyaret ederek incelemelerde bulunmuştu. Erdoğan, 1,5 saati aşan ziyaretinde, son teknoloji kullanılarak inşa edilen binanın teknik donanımı ile ilgili bilgi almıştı.

İLK BİNA HACI BAYRAM’DA

TBMM’de 1965’te kabul edilen 644 sayılı Kanun’la, devletin milli güvenlik politikasının hazırlanmasına ilişkin her konuda istihbaratın tek elde toplanabilmesi amacıyla oluşturulan Milli İstihbarat Teşkilatı’nın ilk binası Hacı Bayram Camisi bölgesinde yer alıyordu. Yıllar içinde farklı nedenlerle pek çok kez yer değiştiren MİT, Gençlik Parkı’nın karşısındaki Vakıflar Binası’na, ardından 1970’li yıllarda Yenimahalle’deki adresine taşınmıştı.

TÜRKİYE GAZETESİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER