SON EKLENENLER

Okulun duvar kaplamaları çöküyor

Alibeyköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin taş kaplamaları iki kez okul bahçesine düştü. Öğrenciler ve veliler tedirgin.
24 Kasım 2021 07:31

Eyüpsultan’da bulunan Alibeyköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin taş kaplamaları iki haftada 2 kez cepheden koparak okul bahçesine düştü. Olayın yaşandığı anlarda öğrencilerin derste olması olası bir faciayı engelledi. Ancak çökme öğrenci ve velilerde kaygıya neden oldu. 2014’te inşasına başlanan ve yapım aşaması 6 yıl süren okul binası pandemi nedeniyle bir yıl kullanılmadı. Öğrenciler okulu ilk kez bu yıl kullanmaya başladı.

Bir öğrenci velisi, önceki gün meydana gelen inşaat kazasını çocuğundan öğrendiğini anlattı. Veli, çocuğunun sınıfta ders gördüğü sırada büyük bir gürültü duyduğunu, camdan dışarıya baktıklarında ise okulun yüzey kaplamalarının blok halinde üçüncü kat seviyesinden yere düştüğünü gördüğünü anlattı. Veli; “Çocuğumun çektiği fotoğrafları görünce ciddi bir endişe ve şaşkınlık duydum. Ertesi gün okula gittiğimde okul idaresi konu ile ilgili gerekli idari mercilere konuyu bildirdiklerini ilettiler" bilgisini paylaştı.

Makine bölümünde okuyan bir son sınıf öğrencisi ise okulun yeniden yapım sürecinin çok geciktiğini belirtti. Okul açıldığında bir sorun görmediklerini ifade eden öğrenci, kısa bir süre okula döndüklerinde taş kaplamaların okul bahçesine yağmur gibi yağmaya başladığını söyledi: “Ne fırtına var ne de sert bir yağmur. Ama kaplamalar kendi kendine dökülüyor, Bir fırtına çıksa ve bizim tenefüs vaktimize denk gelse olacakları siz düşünün.”

‘DIŞ CEPHE KAPLAMALARI YENİDEN YAPILMALI’

Okul çevresinde konuştuğumuz öğrenci gruplarıysa kimsenin canına bir zarar gelmeden önce adım atılması ve okulun kaplamalarının inşaatı yapan şirkete tekrar yaptırılması gerektiğini söyledi. Yaşananlara karşı okul yönetiminin sadece duvar kenarına şerit çekmekle yetinmesine de öğrenciler tepkili.

Alibeyköy Meslek Lisesi inşaatı taahhüt edilen süreden 4 yıl sonra tamamlandı. Gecikme nedeniyle yüklenici şirket mali sıkıntıları gerekçe göstermişti. Yakın zamanda Eyüpsultan’da pek çok okul yıkıldı. Ancak yıkılan okul kadar okul inşa edilmedi. Öğrenciler kovid salgınının yayıldığı bu dönemde küçük sınıflara daha kalabalık şekilde sıkışmak zorunda kaldı.

Murat DOĞU/İstanbul

EVRENSEL

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER