SON EKLENENLER

PİYANGO GİBİ KIDEM TAZMİNATI! O GAZETEDE 'MİLYONLUK TAZMİNAT' HESABI...

Geçtiğimiz hafta yayın hayatına son veren Vatan Gazetesi'nde 'kıdem tazminatı' hesapları başladı. Yapılan hesaplamalara göre, 16 bin TL ile 45 bin TL arasında ücret alan üst düzey gazete yöneticilerinin alacağı tazminat tutarları 1 milyon TL'ye ulaşıyor. Bu durum grup içinde de tartışmalara yol açtı.
08 Kasım 2018 08:06

Geçtiğimiz Nisan ayında dev bir satın alma işlemine imza atarak, Doğan Medya Grubu’nu bünyesine katan Demirören Medya Grubu, geçtiğimiz hafta Vatan Gazetesi’nin yayın hayatına son verdi.

Vatan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Yuvacan çalışanlara bu durumu “Bugün son baskıyı yapıyoruz” diyerek duyurmuştu.

Demirören Medya Grubu 2011 yılında Milliyet ile Vatan Gazetesi’ni Aydın Doğan’dan satın almıştı. Vatan Gazetesi 2002 yılında Doğan Grubu’nun çatısı altında yayın hayatına başlamıştı.

Demirören Medya Grubu İcra Kurulu Başkanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, 16 yıldır yayın hayatına devam eden Vatan Gazetesi, Milliyet Gazetesi'nin hafta sonu eki olarak yayımlanacak.

Türk medya sektörünün önemli yayın organlarından Vatan Gazetesi'nde kapanma sonrasıda yaşananlar şöyle:

Gazetenin kapanması ile birlikte yöneticileri ile birlikte 87 çalışan da işsiz kaldı. Gazete çalışanlarına henüz bir ödeme yapılmadı. Ve aynı zamanda bir iş garantisi de verilmedi. Çalışanlar şimdi yönetim arasında tazminat ve diğer alacaklarının hesaplanmasına ilişkin görüşmeler devam ediyor. s

Medya kulislerine sızan bilgilere göre, yöneticilerin kıdem tazminatı ve izin alacaklarının tutarı milyonluk rakamlara ulaşıyor. Edinilen bilgilere göre, gazete yöneticilerinin maaşları 16 bin TL ile 45 bin TL arasında değişiyor. Yine söz konusu yöneticilerinin 550 güne varan izin alacakları bulunuyor. Bu durum kıdem ve izin alacaklarına ilişkin alacaklarının da rekor rakamlara ulaşmasına yol açıyor. Gazete içinde şimdi kimin ne kadar izin ve kıdem tazminatı alacağı konuşuluyor. Buna göre, bazı yöneticilere ödenecek toplam rakam 1 milyon TL'ye geçiyor. Yöneticilerin dışındaki çalışanların alacakları ise çok yüksek rakamlara ulaşmıyor.

Öte yandan Vatan Gazetesi'nde ödenen maaşlar geçmiş dönemde de grup içinde tartışma konusu olmuştu. Özellikle Milliyet Gazetesi'nde bir yöneticinin maaşı 5-6 bin TL düzeyinde iken Vatan Gazetesi'nde 16 bin TL, 30 bin TL ve 45 bin TL alan yöneticilerin bulunması grup içinde de zaman zaman tartışmalara neden olmuştu.

SGKREHBERİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER