SON EKLENENLER

SES yöneticilerinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması başladı

SES Eş Genel Başkanı ve MYK üyelerinin aralarında bulunduğu 8 sendikacı hakkında açılan davanın üçüncü duruşması Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.
03 Ekim 2022 13:37

Ses Eş Genel Başkanı Selma Atabey ve önceki dönem Eş Genel Başkanı Gönül Erden'in tutuklu olduğu SES davası başladı. Dava öncesi yapılan açıklamada mücadele vurgusu yapıldı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı ve MYK üyelerinin aralarında bulunduğu 8 sendikacı hakkında açılan davanın üçüncü duruşması Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Açılan dava kapsamında SES eski Eş Genel Başkanları Gönül Erden ve Bedriye Yorgun, SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, eski MYK üyeleri Belkıs Yurtsever ve Fikret Çağalan, sendikanın Ankara Şube eski yöneticileri Rona Temelli, Erdal Turan ve Ramazan Taş, “örgüt yöneticiliği”, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılanıyor.  Dava kapsamında Erden ve Atabey tutuklu yargılanırken, diğer sendikacılar ise adli kontrol tedbiriyle tutuksuz yargılanıyor.

Duruşma öncesi Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen sendika temsilcileri açıklama yaptı. Açıklamaya İngiliz Kamu Sendikalar Birliği (UNİSON), Avrupa Kamu Hizmeti Sendikalar Federasyonu (EPSU), İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube üyeleri, gazeteci-yazar Hüseyin Aykol, KESK Eş Başkanları Mehmet Bozgeyik ve Şükran Kaplan Yeşil'in yanı sıra çok sayıda sendika temsilcisi katıldı. Yapılan açıklamada konuşan Ses Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, yargılamaların hukuksuz olduğunu belirtti. Hukuksuz davanın akıbeti ile ilgili çok şey söylediklerini dile getiren Yıldırım, “Bu dava bir karalamadır. Arkadaşlarımız beraat edecek ve bu uğurda mücadeleyi de büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

 Açıklamanın ardından kitle duruşmayı izlemek için adliyeye girdi, duruşma devam ediyor. 

EVRENSEL

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER