SON EKLENENLER

TOPLU SÖZLEŞME TASLAĞI ÇALIŞANLARIN OYLARINA SUNULDU

Tüm Bel-Sen’in İzmir Büyükşehir belediyesi için hazırladığı toplu sözleşme taslağı belediye çalışanlarından onay aldı.
08 Temmuz 2019 21:26

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yetkili sendika Tüm Bel-Sen İzmir 1 No’lu Şube arasındaki toplu iş sözleşmesi (TİS) süreci devam ediyor. TİS imzalanmadan önce birçok birimde sandıklar kurularak maddeler çalışanların oylamasına sunuldu. 5 bin 760 çalışanı etkileyen ve 16 maddeden oluşan TİS taslağının oylamaya sunulan 6 maddesi belediye emekçilerinin yüzde 94.7’sinin onayını aldı. Sandık kurulamayan yerlerde ise talepler doğrultusunda tutanak tutulacak.

OYLAMAYA SUNULAN MADDELER

  • Toplu iş sözleşmesi ödentisinin (sosyal denge tazminatı) aylık brüt 1882 TL, net 1600 TL olması (mevcut durumda net 1054 TL).
  • 1 Mayıs, 29 Ekim’de net 750 TL ve Kurban Bayramı’nda net 1000 TL’lik 3 ikramiye verilmesi.
  • Kreş sayısının, İBB idaresi, İZELMAN ve sendika ile yapılacak çalışma doğrultusunda artırılması.
  • Yemekhane iş ve işleyişinin sendika ile birlikte yapılacak düzenleme ile iyileştirilmesi. Öncelikli olarak İZSU’nun yemekhane yapımına dair başlayan ihale sürecinin takip edilmesi.
  • Görevde yükselme (müdürlük dahil) ve unvan değişikliği sınavının ivedi olarak açılması.
  • Ulaşım kartının, BİSİM ve arabalı vapurlarda da geçerli olmasına dair çalışmanın başlatılması.

YÜZDE 94.7'LİK ONAY

Yapılan oylamada toplam 3 bin 246 kişi oy kullandı. 3 bin 75 kişi TİS taslağı için sunulan maddelere destek verirken, reddedenlerin sayısı 171’de kaldı. Teklif edilen maddeler yüzde 94.7 ile onaylandı.

Ayrıca, Tüm Yerel-Sen’in çağrısı üzerine 42 adet de “Emekten yana tavır sergileyen Tunç başkanımıza teşekkürler. Yemekten yararlanamayan arkadaşlarımıza yemek verilmesi veya ücretinin ödenmesini istiyoruz” oyu kullanıldı.

SENDİKA BÜLTENİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER