SON EKLENENLER

YALÇIN: MAAŞLARDAKİ ARTIŞ MASADA BELİRLENMELİ,

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın bugün açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi.
03 Aralık 2020 21:29

Yalçın: Memur Zammı Enflasyon Tarafından Değil Masanın Taraflarınca Belirlenmeli

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Başkanı Ali Yalçın bugün açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin şu açıklamaları yaptı:

1- Kasım enflasyonu%2,30 olarak açıklandı. Enflasyonun artması, gelirin azalması, kamu görevlilerinin bütçelerinin sarsılması demek. 5. Dönem Toplu Sözleşmedeki teklifimiz kabul edilseydi; ne kadar enflasyon farkı verileceği değil enflasyonun nasıl yenildiği konuşulurdu.

2- Bugün açıklanan enflasyon oranları ve 2020’nin her iki 6 aylık döneminde de enflasyon farkı oluşması; “zammı enflasyon değil, masanın tarafları belirlesin” teklif ve tepkimizi haklı çıkarıyor.

3- 2020 ilk 6 ay sonunda%1,75, ikinci 6 aylık dönemin 5. ayında%3… Bu rakamlar, kamu görevlilerinin gelir kaybını, kamu işvereninin ve hakeminin doğru teklife evet denmemesinin yanlışlığını gösteriyor.

4- Enflasyonu düşürmek, gelir adaletini sağlamak, emeğin değerini ve ederini artırmak hepimizin hedefi olmalı. Enflasyonun düşeceğine, ekonominin büyüyeceğine dair inancımızı koruyoruz. Bununla birlikte, hüküm doğru tanzim edilmezse; sonuç mutlaka tazmin edilmeli de diyoruz.

5- Kamu işvereni ve hakeminin hesap hatası; mutlaka tazmin edilmeli, enflasyon farkıyla geleceğin, enflasyon tazminatıyla geçmişin kayıpları giderilmeli. Emeğin sesine kulak verilmeli, maaşlardaki artış masada belirlenmeli, kamu emekçilerinin maaş/gelir kaybına izin verilmemeli.

6- Tazmin sorumluluğuna düşmemek için tahmin ve hedef hatasına düşmemek gerek. Bir kez daha tekrar ediyoruz; memura zammı enflasyon tarafından değil masanın taraflarınca belirlenmeli, enflasyon farkı böylece tarihe gömülmeli.

 Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı

 Ali Yalçın

 

SENDİKA BÜLTENİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER