SON EKLENENLER

YOĞUN BAKIMLARDA DOLULUK TORPİL ARTIRIYOR

Yoğun bakımda tedavi görmesi gereken koronavirüs hastaları, yer bulmakta güçlük çekiyor. Hasta yakınları, milletvekillerinin kapısını aşındırıp torpil arayışına girdi.
26 Kasım 2020 07:40

Koronavirüs nedeniyle hastanelerin yoğun bakımlarında doluluk yaşanıyor. Yoğun bakımlarda yer bulamayan hastaların, çaresizlikten torpil arayışına başvurduğu öğrenildi. Özel hastanelerde yoğun bakım ünitelerinin tam kullanıma açılmadığını kaydeden hastalar, özel hastanelerin “temiz hastane” propagandasıyla müşteri kapma derdine düştüklerini öne sürdüler.

Anadolu’da birçok ilde yoğun bakımlarda yer bulunmazken hastaların diğer illerde boş yatak arar hale geldiği öğrenildi. Ailesi koronavirüse yakalanan Tokatlı bir sağlıkçı Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “Ben il dışında görev yapıyorum. Ailemin tamamı koronavirüse yakalandı. İzin alıp geldim. Babam yaşlı. Nefes almakta zorlanmaya başladı. Yoğun bakımda yer bulamadık. Normal odada kalıyordu. Ben sağlıkçıyım, çektiklerini hiçbir hastada görmedim. Sivas, Amasya, Kayseri, Çorum, … bütün illeri taradık. Yoğun bakımlarda boş yatak bulamadık. Son anda yoğun bakımda yatan biri vefat etti, onun yerine yerleştirdik. Ancak çok sıkıntı çekti. Doktorlar da pek umutlu değil” dedi.

Çorumlu bir başka vatandaş T.K. da şunları anlattı:

“Çevremizde herkes hasta. Bir kısmı evlerinde ama ağırlaşanlara yoğun bakımlarda yer bulunamıyor. Yakınlarım da hasta olduğu için sürekli tetikteyiz. Çevre illerde tüm tanıdıklarımızı harekete geçirdik. Komşum yoğun bakımda yer bulamadığı için acılar içinde vefat etti. Herkes yoğun bakım için torpil peşinde. Bir devlet hastanesinde boş yer olduğunu öğrendik. Komşumuzu oraya götürmek istedik. Ama VIP hastalar için ayrıldığını söylediler. Etrafımızdaki vakalarda herkes yoğun bakım için torpil peşinde.”

VEKİLLER BAŞKA İŞLE UĞRAŞAMAZ OLDU

Bir Ak Parti milletvekilinin danışmanı da şunları söyledi:

“Son dönemde seçmenlerimiz iki konudaki istekleri çoğaldı. Biri devlet hastanelerinde ücretsiz koronavirüs testi yaptırmak için yardım talepleri, diğeri yakınları ve tanıdıkları için yoğun bakımlarda yer talebi. Ak Parti’de birçok milletvekili aynı durumda. Son dönemlerde neredeyse bunun dışında başka işlerle uğraşamaz olduk. Salgın arttıkça talepler arttı. Konu doğal olarak bize geliyor ve temasları bizler sağlıyoruz. Hastalara yer bulmaya çalışıyoruz. Zaman zaman ciddi sıkıntı da çekiyoruz. Buna torpil mi dersiniz bilmiyorum ama biz seçmene yardım diye değerlendiriyoruz. Tabi hasta sayısı çok, yoğun bakımlarda yatak sayısı az olduğu için yanlış anlaşılmalara yol açabiliyor.”

ULUSAL KANAL MUHABİRİ ÇİN AŞISI İÇİN GÖNÜLLÜ OLDU

Çin menşeli Kovid-19 aşısının gönüllülere uygulanması sürüyor. 18-59 yaş aralığında koronavirüse yakalanmamış olan 12 bin 450 gönüllü aşılanıyor.

Gönüllüllerden biri de Ulusal Kanal muhabiri Seda Akyüz oldu. Ankara Şehir Hastanesinde Ulusal Kanal canlı yayını sırasında aşı olan Akyüz, şöyle konuştu:

“Gazeteci olarak, topluma örnek olmak için gönüllü oldum. Çin'in Kovid-19 mücadelesi başarılı oldu. Aşısı birçok ülkeye gönderildi. DSÖ de aşıyı onayladı. Çin aşısını güvenilir buluyorum.”

Akyüz, sağlık sürecinin sıkı takip edileceğini belirterek, “Şu an aşının ilk dozunu oldum. Boş aşı ı yoksa gerçek aşı mı bilinmiyor. 14 gün sonra test yapılacak ve tekrar aşı olacağım. 28'inci gün de genel muayene yapılacak. Bir çizelge verildi, her gün ateşimi ve belirtileri bu çizelgeye yazacağım. Bir sene boyunca da sağlık durumum takip edilecek” bilgilerini paylaştı.

12 ilde 24 ayrı merkezde yapılan aşılamada 3 gönüllüden 2'sine gerçek aşı, birine de 'boş aşı' yapılıyor. Aşılanan gönüllüler 14 gün sonra aşının ikinci dozu alıyor.

İMMÜN PLAZMALAR 700 HASTAYA ŞİFA OLDU

Türkiye'de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı immün plazma tedavisinin ilk kez uygulandığı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde, hastalığı yenen kişilerden alınan plazmalar, Türkiye'nin çeşitli illerindeki 700 hastaya şifa oldu.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre ve Aferez Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, bu tedavi yönteminin, bilimsel yayınlarla da güvenli ve etkili olduğunun kanıtlandığını ifade etti. İmmün plazma tedavisinin erken evrede kullanılmasının daha faydalı olacağını vurgulayan Erkurt, “İmmün plazma tedavisi için Turgut Özal Tıp Merkezinden hazırladığımız yaklaşık 700 imnün plazma Malatya ve diğer illere gönderildi, tedavilerde kullanıldı. Sonuçları takip ettiğimizde, özellikle erken evrede yoğun bakıma yatmadan önce kullanılan immün plazmaların tedavide çok etkili olduğunu gördük. Sağlık Bakanlığımız da en son çıkan rehberde yoğun bakıma yatmadan immün plazma tedavisinin kullanılmasını önerdi” dedi.

Prof. Dr. Erkurt, “Her ne kadar yeni çıkan aşılar bildirilse de 2021 sonuna kadar dünyadaki aşılanma devam edeceği için daha en azından 1 yıllık süre var. Bu sürede tedavide immün plazma tedavisi yoğunlukla kullanılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

AYDINLIK

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER