SON EKLENENLER

ELVAN UĞURLU'DAN GEÇ GELEN TEPKİ

Memur Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Elvan Uğurlu, Aksaray’da otizmli çocukların eğitim gördükleri okulda yuhalanmasına ilişkin bir açıklama yayımladı.
12 Kasım 2019 18:42

 Uğurlu, olayın çok üzücü olduğunu ifade ederek, “ “Okulun yöneticisinin yuhalama eyleminde etki edemediğini, gerekli tedbirleri almadığını, hatta eyleme sessiz kalarak olayların bu boyuta gelmesinde payının olduğunu düşünmek bizleri çok üzmüştür” dedi.

Aksaray’da meydana gelen ve toplumda infial yaratan görüntülerde otizmli çocukların yuhalanması kameralara yansımıştı.

Her kesim tarafından tepkiyle karşılanan olaya ilişkin Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Elvan Uğurlu da olayı kınayan bir açıklama yayımladı. Uğurlu, “Hiçbir çocuğumuzun eğitim hakkından mahrum kalmasını ve ayrımcılığa maruz kalmasını doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

Uğurlu açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Maalesef ki eğitimde bu tür vakalarda zorlanmamızın sebebi bu çocuklara karşı öğretmen ve velilerin tahammülünün düşük olması. Velilerin çocuklarının otizmli öğrencilerle aynı okulda okumasını istemiyor olması en büyük sıkıntı olarak karşımıza çıkmakta, buna mukabil diyoruz ki: ‘Hiç bir otizmli çocuğumuz okulunu, mahallesini hatta yaşadığı şehri değiştirmek zorunda kalmamalıdır. Her çocuğun eğitim hakkının olduğu asla unutulmamalı.’

Böyle durumların yaşanmaması adına velilere büyük iş düşüyor. Rehberlik servislerinin uyum içinde çalışması, çocukların ailelerinin ilişkileri, hatta sosyal etkinliklerde sınıftaki arkadaşlarının olumlu söylem ve hareketleri, karnelerinin arkadaşlarının elinden alınması büyük artı ve güven kazandıracak bir işlev sağlayacaktır. Bu benzeri olayların yaşanmaması en büyük dileğimizdir.”

SENDİKA BÜLTENİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER