SON EKLENENLER

YERLİ SOLUNUM CİHAZI GELİYOR

Koronavirüsle mücadele kapsamında yerli cihazlar da hızla geliştiriliyor. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, bir süredir üzerinde çalşılan yerli solunum cihazının ilk prototipini sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.
01 Nisan 2020 10:07

Bayraktar yaptığı paylaşımda, “Yerli solumun cihazımızın seri üretim ilk deneme prototipi... Biyomedikal tasarladı, Arçelik üretti. ASELSAN ve Baykar Savunma mühendislerinin teknik destek ve katkılarıyla...” ifadelerini kullandı.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank birkaç gün önce yaptığı açıklamada, AR-GE bütçesinin tamamını koronavirüs ile mücadeleye yönelik çalışmalara harcamaya hazır olduklarını belirterek “Bilim insanlarımıza ‘Parayı asla kendinize sıkıntı etmeyin’ dedik. Netice alınabilecek bütün projeleri destekleyeceğiz. Yerli solunum cihazlarının seri üretimine de başlandı. 15 Nisan’da teslim etmeyi hedefliyoruz” açıklamasında bulunmuştu. Bakan Varank, yerli solunum cihazı üretiminde tüm altyapıların oluşturulduğunu belirterek, seri üretimin Arçelik tarafından yapılacağını da duyurmuştu. Selçuk Bayraktar da 22 Mart’taki paylaşımında, ilk etapta 250 cihaz siparişi vereceklerini açıklamıştı.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER