SON EKLENENLER

HAKKIMIZI KORUMAYA GİDİYORUZ

Türkiye, Libya tezkeresi ile hem Akdeniz’deki kazanılmış haklarını koruyacak hem de meşru Libya hükûmetine destek verecek.
03 Ocak 2020 08:38

Türkiye, Libya ile anlaşma imzalayarak hem Akdeniz’de 39 bin kilometrekare alanı işgal eden Yunanistan’ın oyununu bozdu hem de Libya ile deniz komşusu oldu. Türkiye, ayrıca belirlenen bölgede petrol ve doğalgaz arama-çıkarma çalışmaları konusunda da söz sahibi oldu. Mutabakat, Türkiye’nin Akdeniz’de bir kıyıdaş devletle imzaladığı ilk münhasır ekonomik bölge anlaşmasıydı.

Mutabakatla Türkiye, Mavi Vatan topraklarının yaklaşık dörtte biri büyüklüğünde bir alanda meşru hâkimiyetini resmen ilan etmiş oldu. Bugüne kadar donanma gücüyle izlenen Gambot diplomasisiyle bu bölgedeki hak ve menfaatlerini koruyan Ankara, meşrû hakları için hukuki altyapı oluşturdu.

Meclis’ten dün geçen tezkere ile Ankara, hem Libya’ya istikrara kavuşması için askeri destek verecek hem de ilmek ilmek kazandığı haklarını koruyacak. Mehmetçik, Libya’nın meşru askerî gücüne eğitim, danışmanlık, malzeme ve planlama desteği verecek. Tezkerenin bir adım ötesi Libya’da bir askerî üs kurulması. Kara, deniz ve hava araçları, silahları, eğitim üsleri tahsis edilebilecek.

TÜRKİYE GAZETESİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER