SON EKLENENLER

Türkiye’nin tepkisi BM'ye geri adım attırdı: Skandal tweet silindi

Ermenistan ziyaretinde sözde soykırım anıtı önünde fotoğraf çektirerek sosyal medya hesabından paylaşan Birleşmiş Milletler (BM) 76'ncı Genel Kurulu Başkanı ve Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid'e Türkiye'nin tepkisi sert olmuştu. Shahid skandal paylaşımın ardından Ağustos ayında Ankara’da düzenlenecek Büyükelçiler Konferansı listesinden çıkarılırken, attığı tweeti silmek durumunda kaldı. Ermenistan ise tweetini silen Shahid’e tepki gösterdi.
28 Temmuz 2022 07:16

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada BM 76'ncı Genel Kurulu Başkanı ve Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid’in Ermenistan ziyaretinin tek taraflı Ermeni tezlerine alet edildiği ve bu çerçevede Shahid’in sözde soykırım anıtını ziyaret ettiğinin anlaşıldığı belirtildi.

"KINIYOR VE REDDEDİYORUZ"
Açıklamada, "BM Genel Kurulu Başkanlığı gibi adil ve tarafsız olması gereken bir görev üstlenen adı geçenden daha dikkatli olması ve sorumlu davranması beklenirdi. BM yetkili organlarını temsil eden şahısların, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Hakkındaki Sözleşme başta olmak üzere, BM müktesebatı ile uluslararası hukuk norm ve kurallarına uygun davranmaları gerekir.

Tarihi olgular ve uluslararası hukukun siyasi manipülasyonla tahrif edilmesi gayretlerini kınıyor ve reddediyoruz. Türkiye, 1915 olaylarıyla ilgili gerçeklerin tam, adil ve dürüst bir çerçevede ele alınması gerektiği görüşündedir." ifadeleri kullanıldı.

DAVET GERİ ÇEKİLDİ
Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının ardından Shahid 8-12 Ağustos tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek Büyükelçiler Konferansına davet edilmişti.

Söz konusu davet de geri çekildi.

ERMENİSTAN TEPKİ GÖSTERDİ
Edinilen bilgiye göre Shahid, Ermenistan ziyareti hakkında resmi hesabından attığı tweeti silmek durumunda kaldı. Ermenistan ise tweeti sildiği için Shahid’e tepki gösterdi.

YENİ ŞAFAK

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER