ABDULLAH FAKİHOĞLU abdullahfakihoglu@gmail.com

MEB'İN CEVABINI VEREMEDİĞİ YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME SORUSU...

17 Kasım 2014 Pazartesi 21:49

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları yöneticilerine ilişkin yönetmelikte köklü değişiklikler yapılarak kadrolu yönetici atama çeşidi, görevlendirmeye evrilerek süreç başlatıldı.
Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlanan kılavuz ve takvim çerçevesinde bulunduğu eğitim kurumunda 4 yıllık görev süresi tamamlanan okul/kurum müdürlerinin farklı değerlendiricilerin verdiği değerlendirme puanları ile değerlendirme sonuçları 22/08/2014 tarihinde yayımlandı.
Sonuçların açıklanmasından sonra bazı il ve ilçelerde eğitim camiasının gündemi, görevden alınan müdürler nedeniyle  değişmiştir.  Olumlu ve olumsuz yorumları doğal akışına bırakarak, süreçte yaşanan birkaç teknik sıkıntıya değinmek istiyoruz.
Milli Eğitim Bakanlığı 21/08/2014 tarihli Bakan Nabi AVCI  imzalı yazının ekindeki takvim ile bundan sonraki sürece dönük olarak görevlendirme sürecini kısmen kısaltmıştır. İşin mutfağındaki il yöneticileri ve şube müdürlerinin yönetici görevlendirme işlemlerinin MEBBİS Modülü üzerinden alınması istekleri dikkate alınmadığından sürecin olumsuz etkileneceği düşünülmektedir.  Bundan dolayıdır ki 4 yıllık görev süresi tamamlanan müdürlerin kendi okul/kurumlarındaki görev süresinin uzatılması başvuruları illerin hazırladıkları farklı başvuru formu ile manuel olarak alınmakta ve uygulamada birlik sağlanamamaktadır.
Aynı yazıda ki emir gereği müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılığı görevlendirmelerinin en kısa sürede yapılması talimatı gereği 4 yıllık görev süresi dolmamış müdürlerin görev yaptıkları okullarda müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirme teklifleri il milli eğitim müdürlüklerine gitmeye başlanmıştır.
Yönetmelikte öngörüldüğü şekilde yapılması talimatı sadece işin onay boyutuyla sınırlıdır.  Valilik görevlendirme onayından sonra yapılan işlemin MEBBİS modülüne nasıl işleneceği, yöneticilik normuyla hangi kritere göre ilişkilendirileceği,  normal görevlendirme ile yönetmelik görevlendirilmesinin arasındaki farklılıklarının açığa kavuşturulması gerekmektedir. Bakanlık Teknik sorunlarla ilgili taşra teşkilatında gelen isteklere kulağını tıkamamalı sürecin önünü açacak teknik programları tamamlayarak sürecin önüne açmalıdır.
Saygılarımla…

Abdullah FAKİHOĞLU

YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #