İBRAHİM DEMİRKAN demirkanibrahim@gmail.com

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER VE USTA ÖĞRETİCİLER PARYA MI?

23 Mart 2020 Pazartesi 16:15

Korona virüsten dolayı eğitime ara verilince aklıma ilk gelen şeylerden birisi de ücretli öğretmenler ve usta öğreticilerin durumu oldu. Aynı okulda aynı işi yaptığımız eskiden vekil öğretmen ama artık şimdilerde ücretli öğretmen olarak nitelendirilen bu meslektaşlarımızla birlikte usta öğreticiler de sadece girdikleri dersin ücretini aldıkları için maalesef büyük ihtimal daha da uzayacak olan koronavirüs tatilinden dolayı hiçbir ücret alamayacaklar.
Siz hiç ücretli(vekil) doktor, ücretli (vekil) hakim, ücretli hemşire, ücretli polis duydunuz mu? Peki neden en hayati öneme sahip eğitim konusunun belkemiği öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırırcasına ‘ücretli’ sıfatını layık görüyoruz.
Usta öğreticilikten gelen parayla hayatını idame ettiren eğitimcilerimiz var. Maaşı çok düşük olduğu halde ücretli öğretmenlik için başvuran ve çıkınca evini görev yapacağı ile, ilçeye taşıyan öğretmen arkadaşlarımız bile var. Şimdi nasıl geçinecekler peki? Belki alternatif iş yapar diyebilirsiniz ama şu ekonomik krizde kırk yıllık esnaf bile dükkanını kapatırken ücretli öğretmen ya da usta öğretici hangi işten para kazanabilir ki?

Peki tek sorun bu mu? Elbette değil ücretli öğretmenlik istihdamı yanlış bir strateji zaten başta yetkili sendika Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın olmak üzere Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş gibi sendikalar ve eğitim üzerine kafa yoran Türkiye’nin en büyük eğitim derneği ÖĞDER (Şuurlu öğretmenler Derneği) gibi STK’lar sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamasının bir an önce bitirilerek kadrolu öğretmen istihdamına geçilmesini istiyor. Bu sorunun çözümü noktasında bir basın açıklanası yapan ÖĞDER başkanı Hamdi Sürücü ‘Bir kararname kadar yakın diyerek’ Cumhurbaşkanının bu sorunu çözebileceğini belirtti.
Öğretmenleri sınıflara ayıran değil sadece kadrolu olarak istihdam edecek bir anlayış iş barışını koruduğu gibi çalışan öğretmene iş güvencesi verdiği için eğitimde de kaliteyi artıracaktır. Kadroyu verince mali yükümüz artar hesabı da yanlıştır eğitime yapılacak bu yatırım diğer alanlara yapılan yapılan yatırımlar kadar hayatidir. Devlet bunu yapamayacak kadar aciz değildir.

Ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler için acil yapılması gereken işlerden ilki şu uzaması muhtemel idari izinde yani korona tatilinde ücretli öğretmenlerin girdikleri ders saati kadar ücretin kendilerine verilmesi olmalıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik krize karşı aldıkları tedbirlerle bu süreçte krize girmesi muhtemel kesimlerin zararını önlemeye çalıştıklarını ortaya koydu. İşte bu kesimlerden biriside ücretli öğretmenler ve usta öğreticilerdir. Bu konunun çözümüyle ilgili Milli Eğitim bakanı Ziya SELÇUK’un bir çalışma yaptırdığına dair duyumlar alıyoruz ama sadece duyum henüz resmi olarak açıklanmış bir şey yok.
Ücretli ve usta öğretmenlerin bu dramını yüreğinde hisseden herkesi cimere benim gibi şu kısa metni yazmaya davet ediyorum;
‘ Ülkemizde sayısı 150 000’i bulan ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler var. Korona virüs sebebiyle okulların, halk eğitim merkezlerinin de tatil olmasıyla ücretleri yatmayacak bu da öğretmenlerimizi, usta öğreticilerimizi ekonomik olarak zora sokacak. Bu konuda bir adım atılarak tatil süresince kayıplarının telafisini istiyoruz. Öğretmenlik mesleğini icra eden ücretli öğretmenler ya da usta öğreticilerin kadrolu öğretmenlerle aynı işi yaptığı halde farklı ücretlere tabi tutulmasına bir an önce son verilmelidir. Artık öğretmenlerin kadrolu, sözleşmeli, ücretli gibi sınıflara ayrılmasının da bu tip olayların ortaya çıkmasıyla nasıl bir soruna dönüştüğünü tüm kamuoyu görüyor. Bu konuda atılacak her adım eğitimin kalitesini artıracaktır. Yetkililerin bu konuda acilen adım atmasını bekliyoruz ’ İnşallah bu sesimiz yankı bulur da önümüzdeki Ramazan ayına ve bayrama ücretli öğretmenlerimiz mutlu ve huzurlu bir şekilde girerler.
Şimdiden sağlıklı sıhhatli ve huzur dolu, kimsenin ekonomik sıkıntı yaşamadığı günler dilerim.

YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
Mzlm
Aşağılamak ve sonrası mağduriyet.Evet sayın hocam bunlar birilerinin hiç mi hiç umrunda değil.İlahi adalete sığınıyoruz.
Fatma
Hocam bizi lütfen mağdur etmeyin
hediye yalçın
Bizi mahrum etmeyin bu ücretle ev ve öğrenci geçindiriyoruz sesimizi duyun selam ve dua ile
Şeniz MERTLER
INŞALLAH hakkaniyetle sorunumuz çözülür
Ararat
Hocam okullardaki işkur elemanlarına verilen değer bile biz ücretli ogretmnelere verilmiyor. işkur personelleri hala maaş alırken biz de dönem ortasında atama yapılıyor bir de tatil oldu mu hemenaasimiz kesiliyor. insanın iskurda güvenlik görevlisi olası geliyor valla. MEB ehitimciye hiç değer vermiyor çünkü.
Adem Çakır
Destekliyorum
Hümeyra
Böyle bir zamanda, derdimizi düşünüp yazıya döktügünüz için teşekkürler.
Reşat
Ne zaman üçretli öğretmen söz konusu olduğunda ya maliye veya mevzuat karşımıza çıkıyor. Bu uygulama belki öğretmen açığını kısa süreliğine çözme olabilir,ancak bu mesleği icra eden eğitim mezunları yıllarca yapan emektarlar için güncellenerek onlar kadroya geçirilmelidir.
Gülay
Hocam teşekkür ederiz. Bizler uzun yıllar Yarım sigorta ve asgari ücret bile etmeyen bir ücretle çalıştık. 17.yılımı çalışmaktayım. Okullarda aynı işi yapıyoruz. Fakat farklı maaş alıyoruz. Ücretlerimizi ve kadromuzu istiyoruz. Primlerimize göre liyakat ataması istiyoruz. Devletimiz bu isteğimizi bize çok görmesin. Yıllarca okullardaki öğretmen açığını kapattık.
Hamdi SÜRUCÜ
Ücretli ögretmenler ve usta öğreticilerin içinde bulundukları çıkmaza çözüm Sn. Cumhurbaşkanı'nın ve Millî Eğitim Bakanı'nın çozmeleri gereken acil bir durumdur. Cömün eryelendiği hergün bu insanlar ve aileleri için hayatın dahada zorlaşması demektir.