SON EKLENENLER

KİTAP OKUMANIN İNSANDA YARATTIĞI 10 FAYDA

Kitap okumak bazı insanlar için zevkle yapılan bir uğraş, bazı insanlar için zorunda kalınarak yapılan ve hatta bir süre sonra yarıda bırakılan bir etkinlik. Halbuki kitap okumak, insanda çok fazla fayda sağlayan bir uğraş. İşte kitap okumanın insanda yarattığı 10 fayda…
16 Ağustos 2020 12:55

1- Empati kurmanıza yardımcı olur

1- Empati kurmanıza yardımcı olur

Kitap okurken yazarın kafasında oluşturduğu karakterlerin ve o karakterlerin hayatlarının yaşantılarını görürüz. Yazarın kafasında olanlar aynı zamanda gerçeğin bir parçası. Çünkü yazarda içinde bulunduğu dünyadan hareketle bir şeyler yazar. Bu da bizlere başka insanların hayatlarını görmemizi ve kendimizi onların yerine koymamızı sağlar. Empati kurmak günümüzde çok önemli bir kavram. Kitaplar da empati kurmak için bize çok güzel bir fırsat sağlıyor.

2- Bakış açısı kazandırır

2- Bakış açısı kazandırır

İnsan hayatında bakış açısı, çok önemli bir kavram. Öyle ki insanlar, yaşantılarında başarıyı da başarısızlığı da bakış açılarıyla şekillendirir. Kitap okumak bize başka insanların hayatlarını gösterirken aynı zamanda herhangi bir konuya yaklaşımımızı da belirler. Bu anlamda kitap okumak detaylı görmektir de bir bakıma…

3- Kelime bilgisi edinmenizi sağlar

3- Kelime bilgisi edinmenizi sağlar

Bu başlık ile ilgili çok fazla bir söz söylemeye tabii ki gerek yok. Ne kadar çok kitap, o kadar çok kelime. Kelime bilmenin faydasını saymakla bitiremeyiz. Kelime bilgisi fazla olan insanlar, hayatta her zaman önde olacaktır.

 

4- Bilgi birikiminizi arttırır

4- Bilgi birikiminizi arttırır

Artık internet ile birçok bilgiye erişebiliyoruz. Bu doğru. Fakat kitabın yerine geçecek herhangi bir şey hala daha yok. İyi ki de yok. Evet, Çarlık Rusya dönemine ait bilgiye internetten çok rahat ulaşabiliriz. Ancak o dönemin insanlarının nasıl geçindiklerini, kültürel yapılarını ve insan ilişkilerinin inceliklerini en net bir biçimde sadece kitaplardan öğrenebiliriz.

5- Hafızanızı güçlendirir

5- Hafızanızı güçlendirir

Kitap okumak, göz egzersizi olduğu kadar aynı zamanda bir beyin egzersizi. Ne kadar çok okursak beynimiz o kadar az hasara uğrar. İlerleyen yaşlarda bunun etkileri rahatlıkla görülür. Kitap okumak, bu sebeple bile film izlemekten ya da oyun oynamaktan çok daha farklı bir noktada duruyor.

6- Hayal kurmanızı sağlar

6- Hayal kurmanızı sağlar

Hayal kurmak insanın vazgeçilmez ve iyi ki de var olan bir dürtüsü. Kendimiz için yakınlarımız için aklımıza gelen herhangi bir konu için sürekli hayal kurarız. Fakat bu hayaller, çoğunlukla günlük düşüncenin bir sonucu olarak açığa çıkar. Tam da bu noktada kitap okumak, hayal kurmanın sınırlarını ortadan kaldıran bir etkinlik. 

 

7- Yaratıcılık katar

7- Yaratıcılık katar

Kitap okuyan bir kişinin bakış açısı gelişir. Meselelere daha farklı yaklaşır ve daha yaratıcı çözümler geliştirebilir. Bu özellik, bir insanın kişisel yaşamında önemli olduğu kadar iş hayatında da ayırıcı bir özelliktir.

8- Yazma yeteneğinizi geliştirir

8- Yazma yeteneğinizi geliştirir

Çok kitap okuyan bir kişi, bir süre sonra içindekileri bir yere dökme ihtiyacı hissedecektir ve çok okuduğu için bunu yaparken zorlanmayacaktır. Öyle ki bir şeyler yazma isteği gittikçe daha yoğun bir şekilde kendini hissettirecektir. Öyle ki birçok önemli yazarın insanların yazmaya başlaması için verdiği tavsiyenin ilk maddesi çok okumaktır.

9- Etkili iletişim kurmanızı sağlar

9- Etkili iletişim kurmanızı sağlar

İletişim her alanda kullandığımız bir olgu. Dolayısıyla kitap okumak, yaşamın her alanında var olan iletişimi etkili kullanmanızı ve hem kişisel hayatımızda hem de iş dünyasında daha donanımlı ve güzel cümleler kurmamızı sağlar.

10- Strese iyi gelir

10- Strese iyi gelir

Bir kere gündelik hayatlarımızda işlerden, trafikten, ilişkilerden ve aklınıza gelebilecek birçok şeyden dolayı yeteri kadar stresliyiz. Kitap okumak bütün bunlardan bir çırpıda uzaklaşmanızı sağlar ve kendinize yeni bir dünya kurarsınız. Stresten uzak kalmak için çok önemli bir uğraştır, kitap okumak.

MİLLİYET

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER