SON EKLENENLER

ÖĞRETMENLER EVDEN DERS ANLATACAK

Evde eğitimde kapasitenin yüzde 100 artırılması için çalışmalar sürüyor. Öğretmenler dersleri evlerinde anlatacak, uygulamadan şimdilik 8 ve 12’nci sınıflar yararlanacak
07 Nisan 2020 08:40

Uzaktan eğitim sürecinde öğretmen ve öğrencilerin etkileşimli ders yapabilmesi için başladı. EBA Canlı Sınıf uygulaması kademeli olarak hayata geçirildi. Milli Eğitim Bakanlığı kapasiteyi yüzde 100 artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Öğretmenler Canlı Sınıf uygulamasından dersleri evlerinde anlatacak. Şimdilik pilot uygulama olarak başlatılan Canlı Sınıf uygulamasıyla ilgili detaylar şöyle:
* EBA Canlı Sınıf'tan şimdilik Lise Giriş Sınavı'na (LGS) hazırlanan 8'inci ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) hazırlanan 12'nci sınıflar yararlanabilecek.
* Öğretmenler canlı sınıf uygulamasıyla evlerinde görev alacaklar. Televizyon dersleriyle eş güdümlü olarak öğretmenler, kendi öğrencilerine EBA üzerinden ödevlendirme yapıp, sorucevap- test etkinliklerini yönlendirip, çalışma gönderebilecekler.
* Canlı sınıfların oluşturulmasında okul müdürleri yetkili olacak. Öğrencilerin ve öğretmenlerin bilgisayarlarına canlı sınıflar için gerekli programlar yüklenecek.
* Okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilere, dersler ve saatleri konusunda EBA üzerinden bilgilendirme yapacak.
* Ayrıca 8'inci ve 12'nci sınıf öğrencileri için YKS ve LGS'de sorumlu oldukları konuları kapsayan programlar da hazırlanıyor. Bu süreçte TRT EBA kanallarında sınavlara hazırlanan öğrencilerin hazırlık rutinlerine destek olmak için soru çözüm saati hazırlandı.

VELİ KUŞAĞI BAŞLIYOR
MEB, koronavirüs önlemleri kapsamında okulların kapanmasının ardından, çocukların gelişim sürecinde etkin birer rol model olan velileri pratik bilgilerle desteklemek amacıyla TRT EBA kanallarından yayımlanmak üzere 'BİZDEN' isimli veli kuşağı hazırlandı. İlk yayında veilere seslenen Bakan Ziya Selçuk, "24 saat anne babalık yapmamız gereken durumda, anne babalığı belki yeniden öğrenmek gerekecek" değerlendirmesini yaptı. Veli kuşağı her gün TRT EBA TV'de saat 20.00'de ekranlarda olacak.

NİSAN AYI BURS VE KREDİ ÖDEMELERİ HESAPTA
Üniversite öğrencilerinin nisan ayı burs ve kredi ödemeleri hesaplarına dünden itibaren yatmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı kredi ve burslarının öğrencilere kesintisiz olarak ödenmeye devam edeceğini açıklamasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, burs ve kredi ödemelerinin tarihlerini açıkladı. Bugün itibariyle burs ve kredi ödemeleri öğrencilerin hesaplarına yatmaya başladı. 6 - 10 Nisan tarihleri arasında TC kimlik numarasının son numarasına göre ödenmeye başlayacak. TC Kimlik numarasının sonu "0" olanlar 6 Nisan, "2" olanlar 7 Nisan, "4" olanlar 8 Nisan, "6" olanlar 9 Nisan, "8" olanlar 10 Nisan 'da ödemelerini alabilecek. ANKARA

BAKAN'DAN BURSLULUK SINAVI MÜFREDATI İÇİN AÇIKLAMA
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'na (İOKBS) girecek öğrencilerin de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacağını bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 25 Nisan 2020'de yapılacak İOKBS'yi koronavirüs önlemleri kapsamında 6 Haziran'a ertelemişti. İOKBS'ye 5. sınıftan 11.sınıfa kadar olan seviyelerdeki öğrenciler girebiliyor. Öğrenciler sınavın kapsamı hakkında tereddüt yaşıyorlardı. Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: "Bu sınava girecek öğrencilerimiz de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar. Ayrıca bu sınava girecek 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz 9. sınıfın tüm müfredatından sorumlu oluyorlardı. Bu kapsamı da daralttık ve 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz de sadece 9. sınıfın birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar."

CEYDA KARAASLAN

SABAH

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER