ALİ ÖZDEMİR erdemyayinevi@gmail.com

İKİ DEĞERLİ İNSAN

17 Kasım 2020 Salı 06:00

İKİ DEĞERLİ İNSAN

Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, tıp alanında dünya çapında ses getiren, değeri 21 milyar dolara yükselmiş BIONTECH adlı şirketin sahibi iki mükemmel insandır. 

COVID-19 adlı lanet virüsü yenecek olan aşıyı üretmek bu aileye nasip olacak gibi görünüyor. Türeci-Şahin çifti yarım asır kadar önce Almanya’ya çalışmak için giden Türk ailelerin çocukları.

Tüm eğitimlerini Alman okullarında almışlar. Hal ve tavırlarına baktığımızda mütevazı Anadolu insanının mayasını görüyoruz.    

2008 yılında kurdukları şirketleri, 12 yılda Onları Almanya’nın en zengin 100 kişisi arasına sokmuş durumda.

Yaklaşık 1 yıldır dünyaya bela olan COVID-19 adlı virüs, geçen zamanda 1 milyon 200 bin kişinin vefatına sebep oldu. 

BIONTECH ve PFIZER işbirliğiyle üretilecek aşının yüzde 90 oranında koruma sağladığı iletiliyor.   

Bunları niçin anlatıyorum: “Evlatlarımızı çok bilgili, becerikli yetiştirirsek yeni Özlemler, Uğurlar çıkarabiliriz. Karamsar olmaya, öldük, bittik, yandık diye düşünmeye hiç gerek yoktur.

İKİ DİZİ

Ukala diyenler olabilir ama yazayım. Son 25 yıldır TV’yi yüzde 1 nispetinde izliyorum. İnternet çıktı çıkalı TV’yi çöpe attım. Zira artık her türlü yayın video sitelerinde var. 

Sürekli reklamlar içeren vasat TV yayınları sadece para kazanmaya odaklı. Video yayınlayan web sitelerindeki reklamları durdurmak (engellemek)  artık kolay…

2007 yılında bir tavsiye ile Lost adlı dizinin tüm bölümlerini 10 günde heyecanla izlemiştim. Ondan sonra başka hiçbir diziyi takip etmedim. 

Geçen hafta bir makalede Homeland (memleket, anayurt, anavatan) adlı dizinin içeriğini/konusunu okudum. Yazıda, ABD’nin kirli, soğuk, acımasız, yalancı, perişan, çürümüş, hırsız, yalancı yüzünün sergilendiği ifade ediliyordu. Hemen dizinin linklerini buldum. İlk 10 bölümü iki günde yuttum. Geride 86 bölüm daha var. İlk dilim bile şok edici bilgileri sundu bana.

Dün de  Bir Başkadır adlı dizinin ilk bölümünü web üzerinde bulup izledim. Son 20 yılın Türkiye’sinin aynası gibi duran bir yayın olarak algıladım.

“Homeland” ve “Bir Başkadır” adlı diziler hakkında burada ahkam kesmek istemiyorum. Boş vakti olanlara, siyasal, sosyolojik, kültürel birikimler oluşturmak isteyenlere tavsiye ederim.

İki diziyi de web üzerinde bulabilirsiniz.

www.aliozdemir.net

YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #