MAHİR KILIÇOĞLU mahirkilicoglu@hotmail.com

ÖSYM’NİN SON KPSS SKANDALI

03 Ağustos 2022 Çarşamba 06:00

31 Temmuz 2022 tarihinde (geçen hafta) sabah oturumunda yapılan KPSS Genel yetenek ve genel kültür sınavında kopya iddiası sosyal medyayı salladı. Kullanıcıların paylaştığı görsellere göre Yediiklim yayınlarının yapmış olduğu denemelerde KPSS’de bire bir çıkmış sorular var olduğu iddia ediliyor.

Twitterde “kpssikincifetoskandali” haştagi ile paylaşılan görsellerde ÖSYM’nin sorduğu soruların aynıları Yediiklim yayınlarında çıktığı görülüyor. Ayrıca bir ay önce yayınlanan “Ahmet hoca ile Yalnız Değilsin-Mini Deneme” video görselinde KPSS’de çıkmış bire bir sorular var.

Bunun yanında Ferdi hoca (gerçek adının Ferdi Akbulut olduğu iddia ediliyor) isimli kişinin el yazısıyla çıkabilecek konularda, sınavda çıkmış sorular yazıldığı görülüyor. Kullanıcılar, kimsenin aklına gelmeyen, kimsenin tahmin dahi edemediği konuların sınavda çıkacak diye adaylara sınavdan önce verilmesi kopya olarak paylaşılmaktadır.

Bunun yanında Ferdi hocanın el yazısıyla paylaşılan soruların sınavdan sonra yazıldığı ve sınava giren adaylar için paylaşıldığı da iddia ediliyor.

Türk PDR derneği eski başkanı Oğuz Özat bir youtube haber kanalında sınavdan sonra ellerine belgelerin ulaştığını, doğrulamak için bugüne (2 Ağustos’a kadar) araştırdıklarını, iddiaların gerçek olduğunu anlayınca savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

KPSS Memur adlı twitter hesabı ise “Soru tutturanı gördük ama (.) noktasına kadar tutturanı ilk defa görüyorum” demiştir.

Kullanıcıların paylaştığı görsellerde ÖSYM sınavında çıkmış bire bir sorular görülmektedir. Ferdi Hoca’nin paylaştığı el yazısında da soruların tamamı yayınlanmış. Bu paylaşımlar da KPSS 2022 Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının sınavdan önce sızdırıldığına dair ciddi iddialar var.

Gün içinde ÖSYM yaptığı açıklamayla “iddiaların asılsız olduğunun belirlendiğini” söyledi. Bunun üzerine kullanıcılar, ÖSYM’nin gerçeklere gözlerini kapattığını, birebir çıkmış sorularla ilgili bir açıklama yapmadığını belirten ve insanların ikna olmadığını gösteren binlerce yorum yaptı.

Sosyal medyada bir numaralı gündem olan iddialar üzerine Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Devlet Denetleme Kurumunu harekete geçirerek iddiaların soruşturulmasını başlattı. Bununla yetinmeyen Cumhurbaşkanımız, gece yarısı ÖSYM başkanı Prof. Dr. Halis AYGÜN’ü görevden aldı.

2 Ağustos 2022 Türkiye’nin gündeminin en hızlı aktığı gün oldu. Gelişmeler sonraki günde de devam edecek. Milyonlarca insanı ilgilendiren KPSS konusunda ÖSYM’nin ortaya koyduğu performans insanımızı ciddi şekilde yıpratmaktadır. Özellikle sınavlara giren milyonlarca genç gelişmeleri endişeyle ve hayal kırıklığı ile takip ediyor.

Türkiye’de ÖSYM üzerinde yaşanan tartışmalar ÖSYM sınavları devam ettiği müddetçe sürecektir. Ancak bizim bu satırlarda defalarca yazdığımız gibi ÖSYM sınavları ülkemizin geleceğini olumsuz etkiliyor. Mevcut eğitim ve sınav sistemi (sadece ÖSYM sınavları değil, diğerleri de) gençlerimizi üniversite kapılarında birikmeye ve kamuda iş bulma umuduyla yıllarca emek vermeye sevk ediyor.

Bu büyük emek ve beyin israfının insanımızı getirdiği noktanın sadece sınavlar ve eğitimle açıklanamayacak yönleri de vardır. Özellikle kamu ve özel sektör arasındaki çalışma şartları, özlük hakları, ücret gibi farklar, özel sektörün sorunları vs. ile çalışma hayatı ciddi şekilde sorunlar yumağına dönmüştür.

KPSS gibi milyonların girdiği bir sınavda, ince eleyip sık dokuması gereken ÖSYM’nin hem müfredatın dışına çıkması hem adayların siniri bozan detayın da detayı şeklinde sorular sorması yanında, sorulan soruların başka bir yayınevi tarafından deneme sınavlarından kullanılması korkunç bir skandaldır.

Yaşanan gelişmeler bütün bakışları ÖSYM’ye çevirdi. ÖSYM’nin diğer sınavlarında da benzer bir durumun olup olmadığı da adayların ciddi şekilde kafasını meşgul etmektedir. Önümüzdeki hafta sonu adaylar KPSS alan sınavlarına girecekler. Gelişmeler en çok bu sınavlara giren adayları etkilemektedir.

Yaşanan skandalın ÖSYM’de ciddi bir temizlik getirmesi bekleniyor. Çünkü bir yayınevinden soru alan ÖSYM’nin soruların noktasına ve virgülüne bile dokunmadan sınavda yayınlaması kabul edilemez. Bu ciddi bir ihmaldir, bu soruları alan, ÖSYM soru havuzuna koyan, yayınlayan her kimse, kimlerse derhal ortaya çıkarılmalıdır.

Devlet Denetleme Kurulunun birkaç gün içinde gerçekleri ortaya çıkarması bekleniyor. İddiaların doğru olması durumunda ÖSYM KPSS Lisans sınavının tekrarlanması gündeme gelecek. Ayrıca bu skandal ÖSYM’nin güvenirliğine de ciddi gölge düşürmüştür. ÖSYM’nin üstünde, ÖSYM’yi denetleyen ve takip eden bir yapının da olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ÖSYM 2010 yılında yaşanan kopya skandalında da görüldüğü gibi kendi pisliğini temizleme konusunda elinden gelse hiçbir şey yapmayacak. Dün yapılan ve iddialara kısaca “asılsız” deyip geçiştiren ÖSYM, bir kez daha çuvallamıştır.

Gelişmeleri hep beraber takip ediyoruz, edeceğiz. Hiç kimsenin gençlerimizin geleceğiyle oynamaya hakkı yoktur. Sorumluların en kısa sürede ortaya çıkarılıp adalet önünde hesap vermesinin sağlaması ve en ağır şekilde cezalandırılması gerekmektedir.

YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #