DANYAL APUHAN danyal_12@hotmail.com

TALEBELİK HİÇ BİTMEZ

24 Kasım 2018 Cumartesi 05:44

Talebemdi talebesi oldum denilebilir kimi öğrenciler için. Şanslı öğretmenlere nasip olur böyle durum. Sürekli öğrenen, öğrettikçe yeni şeyler öğrenen, keşfettikçe ufku genişleyen değil miydi öğretmen. Sırlarını keşfetmek için kendisine teslim edilen öğrencilerden yeri gelince bir şeyler öğrenebilendir öğretmen.

Yıllar önceydi…öğretmenliğimin ilk yılları, YİBO’da çalışıyordum. Birbirinden şirin, hepsi sevgiye, şefkate, ilgiye ve bilgiye muhtaç talebelerim vardı. YİBO olduğu için haftada bir pansiyon nöbeti tutardık. Nöbetlerden sonra da sabah dersimiz oluyordu. Gençtik, yorulmak nedir bilmezdik o zamanlar. O yorgunluktan sonra da derse girerdik. Yine böyle bir gün. Nöbet bitiminde tören alanına yöneldik. Töreni yaptık ve öğrencileri sınıflara aldık. 1. Dersten sonra bahçeye çıktım. Yorgunum, bitkinim; fakat gençliğin ve idealistliğin etkisiyle bu yorgunluk benim için tatlı bir yorgunluktu. 6. Sınıfta okuyan zeki mi zeki, çalışkan mı çalışkan, efendi mi efendi öğrencilerimden biri yanıma gelerek öğretmenim dün gece sular kesikti temizliğimizi doğru dürüst yapamadık, bir çözüm bulsanız, dedi. Ben de nöbet çıkışı ve ders, gençliğimize ve idealistliğimize rağmen biraz etkilemiş olacak ki, normal zamanlarda öğrenci psikolojisini anlayan ve buna uygun hareket eden ben, o gün omuz silktim. Omuz silkmemle öğrencim yanımdan uzaklaştı, derse gitti. Hiçbir şey olmamış gibi dersimin olduğu sınıfa gittim. Ders bitiminde bahçeye tekrar çıktım. Fakat ne göreyim: sorununa ilgisiz kaldığım, iletişime geçmediğim öğrencim beni görünce yüzünü çevirip gidiyor. Bu durum birkaç kez tekrar etti. Birkaç defa yüz çevirince yanıma çağırdım. Neden böyle davrandığını, problemin ne olduğunu sorduğumda; benim çok önemsemediğim; fakat önemsemem gereken bir problem karşısında bir probleme karşı omuz silkmek yerine temizliğini yapamamış bir kişinin beklediği basit bir cevap, sorunu anladığını ifade eden birkaç cümle olduğunu anlatmaya çalıştı.

Anladım ki problemi çözemesem de bu problemin okul idaresi tarafından bilindiğini problemin çözümü için çalışmanın yapıldığını; inşallah sorunun çözüleceğini söyleseydim öğrenci için yeterli olacaktı. Hem su problemi hem de öğretmenin ilgisizmiş gibi davranması öğrenciyi haklı olarak fazlasıyla olumsuz etkilemiş olacak ki ilgisizliğe karşı tavır almış.

Bazen küçücük bir ilgi birçok sorunu çözebildiği gibi ilgisizlik de büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Küçük dokunuşlarla sırlar keşfedile bilindiği gibi, ufak hatalar ya da görmezlikten gelinmeler sırların kaybolmasına neden olabiliyor. Kabiliyetlerin keşfedildiği eğitim ortamlarının bol olması  ve öğretmenlerimizin hakkettikleri değerleri görmesi, öğrencilerine değer vermesi temennisiyle…

Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun…

YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #